Barevné kontejnery na tříděný odpad je v poslední době vidět čím dál častěji. Kromě tradičního modrého, zeleného a žlutého se v městech a obcích na Valašsku začaly objevovat také kontejnery jiných barev.
Kromě papíru, plastů a skla třídí lidé bioodpad, krabice od nápojů nebo textil. Starostové měst a obcí se do nich snaží investovat co nejvíce a jejich investice se jim vrací nazpět.
Kilogramy vyprodukovaného odpadu na osobu se každým rokem zvyšují. Ve Valašském Meziříčí v loňském roce vyprodukoval jeden člověk zhruba tři sta padesát kilogramů odpadu. „Oproti předešlému roku činí tento nárůst zhruba pět procent. Je však pravdou, že se také zvyšuje množství vytříděného odpadu,” uvedl vedoucí odboru komunálních služeb Václav Chajdrna.
Tříděním odpadu nešetří lidé jen životní prostředí, ale také finanční prostředky města. „U odpadu, který díky třídění neskončí na skládce, dochází k úspoře poplatků za skládkování,” vysvětlil Václav Chajdrna.
Ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm dostávají navíc každoročně finanční bonus od systému EKO-KOM. „Finanční částka, kterou dostaneme, je závislá především na množství vytříděného odpadu. Finance město využívá pro další rozvoj třídění odpadu,” prozradil Václav Chajdrna.
Třídění Valachům jde dobře.
Finanční náklady by radní mohli ještě snížit, kdyby nechali vybudovat koncové odpadové zařízení. „Zařízení by samozřejmě významně zlevnilo nakládání s odpady, a tím i pro jeho obyvatele. I bez něj jsou však v současném systému rezervy,” dodal Chajdrna.
S ohledem na ochranu životního prostředí vznikají v našem regionu také různé projekty. V loňském roce se do třídění odpadu zapojili žáci a učitelé základních škol. „Za projekty stojí především snaha o zakořenění třídicích návyků. Množství vytříděného odpadu je u nás stabilně na dobré úrovni,” poznamenal mluvčí Rožnova pod Radhoštěm Tomáš Gross.
Odpad do barevných kontejnerů nehází pouze mladí lidé. „Snažíme se třídit především plasty, protože těch je nejvíce. Překvapuje mě ale, že stále narážím na nové druhy kontejnerů,” prozradila třiašedesátiletá Věra Kubátová.
Snahu ulehčit lidem třídění mají samotní radní. Ve Valašském Meziříčí, ale i v jiných městech a obcích na Valašsku dostanou lidé do domácností tašky na tříděný odpad. Radní si od toho slibují zvýšení zájmu o třídění. „Set tří tašek zvýší a zjednoduší proces třídění odpadů v domácnostech. Jejich výhodou je to, že mají po stranách suché zipy a dají se spojit v jeden celek,” uvedl Michal Lysák z odboru komunálních služeb valašskomeziříčské radnice.
Kromě toho také slibují, že budou v podpoře pokračovat. „Pokud bude v letošním roce znovu vyhlášený program na podporu třídění odpadu v domácnostech, radnice požádá o dotaci na nákup dalších znovu,” sdělil Michal Lysák.
Autor: Michaela Horáková