Nejlepší města, obce a poprvé i výkupna surovin získaly ceny a finanční odměny v rámci jubilejního desátého ročníku populární soutěže ve třídění odpadů „O keramickou popelnici“ ve Zlínském kraji. Certifikáty a šeky předali vítězům v kategoriích třídění vysloužilých elektrozařízení hned dvě neziskové společností, které se zabývají zpětným odběrem – ASEKOL a ELEKTROWIN. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve spolupráci se Zlínským krajem a autorizovanou obalovou společností EKO-KOM.
Ocenění od společnosti ASEKOL za období od loňského září do konce letošního dubna získaly obce, jejichž obyvatelé nasbírali v přepočtu na osobu největší množství vysloužilých elektrozařízení. Vítězstvím v kategorii měst se mohou pochlubit Luhačovice, kde každý občan vytřídil průměrně 2,65 kg elektra. V kategorii menších obcí obsadily první místo Střílky, kde každý ze 646 obyvatel v průměru odevzdal k dalšímu využití přes 2,5 kilogramu elektrozařízení. „Luhačovice dlouhodobě dosahují výborných výsledků, u Střílek je zase vidět, že i na venkově lze občany motivovat, aby správně třídili,“ poznamenal Dan Hladilín, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Zlínský kraj.
V jedné ze speciálních kategorií uspělo Valašské Meziříčí, jehož obyvatelé vytřídili do speciálních červených kontejnerů za sledované období bezmála 10.000 kg drobného elektrozařízení. „Díky červeným kontejnerům nekončí cenný materiál ve směsném komunálním odpadu. Ve městě máme aktuálně 14 stacionárních kontejnerů, jejich počet by se měl letos rozšířit o další 4 kusy. Navíc jsme si zažádali o dotaci z Fondu ASEKOL, ze které bychom rádi financovali vybudování zpevněných ploch na vybraných stanovištích, kde jsou nádoby na drobná elektrozařízení umístěné,“ popsal vedoucí odboru komunálních služeb města Václav Chajdrna.
Ocenění si poprvé převzala také výkupna a sběrna surovin – konkrétně provozovna společnosti Výkupna s. r. o. ve zlínské Jateční ulici. „Velmi si vážíme příkladné a seriózní spolupráce právě v tomto sektoru, ke kterému často míří z různých stran výhrady,“ dodal Hladilín. Obyvatelé Zlína do sběrny za sledovanou dobu odevzdali takřka 14.000 kg vysloužilých elektrozařízení.
Kolektivní systém ELEKTROWIN ocenil obce ve dvou hlavních kategoriích odrážejících množství sběru elektrozařízení v přepočtu na jednoho obyvatele, ke kterým přidal zvláštní cenu – Skokan roku. V rámci větších obcí a měst, v nichž žije více než 2500 obyvatel, vyhrálo stejně jako v loňském roce Staré Město. Výtěžnost na občana tam činila 6,72 kg. Rovněž kategorie obcí do 2500 obyvatel má staronového šampiona – první příčku obhájila obec Vlachova Lhota. Každý obyvatel obce ve sledovaném období odevzdal v průměru 17,81 kg vysloužilých elektrozařízení.
V kategorii „Skokan roku“, v níž se hodnotilo nejlepší meziroční zlepšení výtěžnosti, se na první příčce umístilo Statutární město Zlín. Obyvatelé krajské metropole v minulém roce vytřídili o 29 tun elektra více, než v předchozím období.
„Vloni se v celé republice podařilo vysbírat zhruba 6 kilogramů elektra na osobu. Pokud bychom vycházeli z výsledků těch nejlepších obcí ve Zlínském kraji, pak bychom bez problémů splnili letošní kvóty, jejichž způsob výpočtu se v tomto roce mění. Globálně je proto nutné ve třídění vysloužilého elektra ještě přidat, neboť letos je potřeba vybrat zhruba 7 kilogramů na osobu, “ uvedl Jan Marxt, vedoucí zákaznického oddělení ELEKTROWIN a. s.