V úterý 21. května dopoledne proběhla v Chropyni analýza směsného komunálního odpadu. Cílem bylo zjistit, jak jsou na tom občané města s tříděním odpadu a jaké složení má odpad odložený v černých nádobách.
Analýza odpadu proběhla ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Popelářský vůz společnosti Biopas provedl klasický svoz směsného komunálního odpadu a odpad vysypal na Hanácké náměstí. Vzorek pak podrobně rozebrala odborná firma podle metodiky společnosti EKO-KOM, a.s.
Analýza spočívala v ručním roztřídění reprezentativního vzorku odpadu do definovaných látkových skupin – papír/lepenka; plasty; sklo; kompostovatelný i nekompostovatelný odpad; kovy; elektroodpad; nápojové kartony; nebezpečný odpad; textil. Jde tedy o odpady, které do směsného komunálního odpadu nepatří a mají správně skončit v barevných nádobách, případně na sběrném dvoře.
Pouze odpad, který nelze zařadit do některé z látkových skupin popsaných výše, je v současnosti netříditelný. Je to tedy takový odpad, který do černých popelnic na směsný komunální odpad správně patří.
Výsledky analýzy odpadů prozradily zajímavé překvapení. Zhruba polovinu vzorku zaujímaly odpady, které by šly roztřídit a ve směsném komunální odpad vůbec neměly skončit. To je tedy velké množství odpadů, které pak zbytečně končí bez užitku na skládce. Největší podíl takových odpadů představoval kompostovatelný bioodpad (20%), pak plastový odpad (10%) a sklo (7%). Další složky tvořily v součtu téměř 13%.
Procentuální hmotnostní zastoupení jednotlivých složek odpadu na celkové hmotnosti vzorku najdete v grafu níže.
Celé akce se, mimo veřejnost, zúčastnilo na 300 našich školáků a dětí z mateřské školy. Byl pro ně připravený speciální program Tonda Obal, který obstarala společnost EKO-KOM. Dětem zkušení lektoři vysvětlovali, jak, kam a proč se odpad třídí a co se z něj dále vyrábí. Měli možnost se podívat na řadu vzorků recyklovaných materiálů a také sledovat, jak probíhalo vzorkování odpadu z našich popelnic. Na vlastní oči tak mohli vidět, co všechno v našich běžných popelnicích nemělo vůbec skončit. Překvapením pro děti i žáky bylo jistě také přistavené svozové vozidlo společnosti Biopas, které si mohli prohlédnout.
FOTOGRAFIE Z PROBĚHLÉ AKCE JSOU K DISPOZICI ZDE.
Závěrem si dovolujeme připomenout, že náklady na sběr a svoz směsných odpadů jsou stále vyšší a zvyšovat se budou také poplatky za uložení těchto odpadů na skládku. Vysoké náklady se pak samozřejmě promítnout i na výši poplatků za odpady. Jedině správným a poctivým třídění odpadů můžete přispět ke zpomalení tohoto zdražování.
Je nutné mít i na paměti, že tříděním dochází ke snižování nežádoucích dopadů na životní prostředí.
Třídit odpady se vyplatí, a hlavně to má smysl!