Zástupci obcí a měst Zlínského kraje si dnes na slavnostním ceremoniálu na zámku Lešná u Valašského Meziříčí převzali prestižní ocenění v několika kategoriích soutěže „O keramickou popelnici.“
Tradiční krajské klání samospráv organizuje již posedmnácté Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., a kolektivními systémy ASEKOL a Elektrowin v rámci aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu v regionu.
„Vítězům je potřeba pogratulovat k vynikajícím výsledkům. Ty se ale nedostaví samy od sebe, je za nimi dlouhodobá systematická práce s občany, jejich motivace a zlepšování celého systému odpadového hospodářství v našem kraji,“ uvedla při předávání cen statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova, pro oblast sociálních věcí a neziskový sektor Hana Ančincová.
Do soutěže byly ve čtyřech velikostních kategoriích společnosti EKO-KOM automaticky zařazeny všechny obce, které jsou zapojeny do celorepublikového systému třídění a využití obalových odpadů. Hlavním kritériem pro hodnocení byla tzv. výtěžnost všech vytříděných odpadů na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněn byl navíc i podíl tříděného sběru na celkovém sběru komunálních odpadů. Samotné hodnocení pak bylo provedeno na základě údajů poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období.
Papíry, plasty, sklo, kovy a nápojové kartony nejlépe třídí v Uherském Hradišti, Luhačovicích, Šumicích a Haluzicích
V kategorii měst nad 15 000 obyvatel zvítězilo město Uherské Hradiště a polepšilo si tak z loňského druhého místa, na druhé příčce skončil Uherský Brod, který se v loňském roce umístil na první příčce, třetí místo obsadilo stejně jako v loňském roce statutární město Zlín. V kategorii obcí s počtem obyvatel od 2 001 do 15 000 zvítězily Luhačovice, následované Starým Městem, které si tak zopakovalo stříbrnou příčku z loňska a na třetí pozici se umístila obec Boršice. Mezi obcemi do 2 000 obyvatel obhájila loňské první místo obec Šumice, následovaná Újezdem a Pozděchovem. Mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění nejúspěšnější Haluzice, v těsném závěsu obec Křekov a bronzové Rajnochovice.
V rámci slavnostního vyhlášení získaly nejlepší obce kromě věcných cen zejména motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku 10 tisíc korun.
„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 79,6 kg vytříděného papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Ve srovnání se zbytkem republiky byl Zlínský kraj nadprůměrný ve sběru kovů, lehce podprůměrný pak ve sběru papíru a nápojového kartonu. Rezervy měl kraj ve sběru plastu a skla. Z dlouhodobého pohledu tak vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Například před 15 lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele zhruba poloviční,“ upřesnila Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti AOS EKO-KOM, a.s.
Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází více než 33 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných přímo u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na papír. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je zapojeno všech 307 obcí kraje. Na třídění odpadů se tak může podílet 100 procent obyvatel kraje. Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Obyvatelé ČR to k nim mají v průměru jen 87 metrů.