Třídění odpadu se pro mnohé lidi na Kroměřížsku stává samozřejmostí. Kontejnery jsou totiž ve městech a obcích doslova „na každém rohu“ a lidé si k nim dokážou najít cestu.
„Jako první jsem začala zvlášť vyhazovat PET lahve, dnes už třeba třídíme i papír, který sbírají děti ve škole, a samozřejmě i sklo, kterého doma zas ale tolik nenasbíráme,” řekla sedmatřicetiletá Lucie Králová z Kroměříže.
Lidé však nezahálejí ani ve sběru elektrospotřebičů. Potvrzují to například celokrajské výsledky společnosti Asekol, která zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení.
Občané Zlínského kraje v loňském roce vytřídili nadprůměrných 1,72 kg vysloužilých elektrozařízení na osobu, což výrazně překračuje celorepublikový průměr. Ten dosáhl hodnoty 1,62 kg starého elektra na osobu, celkově Češi prostřednictvím kolektivního systému Asekol v loňském roce odevzdali téměř sedmnáct tisíc tun starého elektra. „Spolu s oživením české ekonomiky lidé začali opět více nakupovat nové spotřebiče a zbavovat se těch starých, nepotřebných. I přes loňský nárůst se však v případě drobného elektra stále jedná o pouhých pětadvacet procent z celkového množství spotřebičů, které lidé uchovávají ve svých domácnostech,” vysvětluje Martina Ďaďová, manažerka komunikace neziskové organizace Asekol.
Sběr elektrospotřebičů se například podle starosty Zborovic Jaromíra Kunce u nich v obci řeší mobilně. „Nebezpečný odpad se u nás tímto způsobem sbírá dvakrát do roka,” informoval.
Nedostatky nemají ve Zborovicích rozhodně ani ve třídění komunálního odpadu.
„Byli jsme zatím každý rok hodnoceni dobře. Připravujeme nákup zahradních kompostérů pro občany, které zčásti vyřeší likvidaci biologicky rozložitelného odpadu, jež nám ukládá nová vyhláška o třídění biologicky rozložitelného odpadu a kovů,” vysvětlil starosta Zborovic Jaromír Kunc.
Na tříděný odpad mají čtyři sběrná místa: jedno v Medlově a tři ve Zborovicích, která potřebám občanů vystačí.
Stále více lidí třídí odpad také v Prusinovicích. Také tady mají čtyři sběrná místa. „Situace ohledně třídění rozhodně podle mě spěje k lepším zítřkům. Obec bývá za sběr dokonce i finančně ohodnocena,” míní starosta Prusinovic Zbyněk Žákovský. Tady elektrospotřebiče sbírají jednou za týden.
„Lidé tuto možnost využívají poměrně hodně. Jednou za čtvrt roku je tam velká hromada televizí, počítačů nebo třeba ledniček,” potvrdil starosta.
Speciální kontejnery na elektroodpad slouží lidem například v Kroměříži. Kromě toho se třídí samozřejmě všechny základní komodity jako sklo, plasty, papír, bioodpad a dokonce i textil. „Obě skládky na sídlišti Zachar i ve Vážanech jsou zrušené. Odpady se v tuto chvíli vyváží na skládku do Nětčic u Zdounek,” konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Lidem mimo jiné pak slouží také sběrný dvůr na sídlišti Zachar.
„Tam mohou odvážet velkoobjemový nebo nebezpečný odpad. Slouží to docela dobře. Dokonce právě od té doby, co sběrný dvůr vznikl, se snížil i počet černých skládek,” uzavřel Zrna.
Zdroj: Kroměřížský deník, 11. 03. 2015, str. 3